LEED Silver Sertifikası Nedir?

LEED Nedir?

LEED, bina ve iç mekanların çevre dostu ve sürdürülebilirlik kriterlerine göre tasarlandığını, inşa edildiğini veya işletildiğini belgelendiren 3. taraf bir sertifikadır. Yeni ve mevcut binalara LEED sertifikası alınabildiği gibi iç mekanlar için de sertifikalandırma mümkündür. LEED Silver sertifikası da sertifika seviyelerinden birisidir.

LEED sertifikası hakkında daha fazla bilgiye diğer sayfalardan ulaşabilirsiniz.

LEED SILVER Sertifikası Nedir?

LEED yeşil bina sertifikası 4 farklı sertifika seviyesine sahiptir. Sertifika seviyeleri, LEED değerlendirme kriterleri* arasından sağlanan koşullar ile toplanan puanlara göre belirlenmektedir.

*LEED değerlendirme kriterleri toplam 110 puana sahiptir.

LEED Gümüş sertifika ise kriterler içerisinden 50 ile 59 aralığında puan toplamış olan binalara verilmektedir. Bir projenin LEED Silver sertifikasına sahip olabilmesi için öncelikle ön koşulların tamamı sağlanmış olmalı, sonrasında ise 50 puan barajı aşılmalıdır.

LEED sertifikası, toplanan puana göre değişen Yalın Sertifika, Gümüş, Altın ve Platin (Certified, Silver, Gold, Platinum) seviyelerinden oluşmaktadır.

LEED Sertifika Seviyeleri ve sertifika süreci ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

LEED SILVER Sertifikası Nasıl Alınır?

LEED Gümüş sertifikasının alınması için öncelikle hangi sertifika sisteminin kullanılacağı bilinmelidir. Sertifika sistemine göre LEED kriterleri öğrenilmeli; tasarım, inşaat veya performans sürecinde ilgili kriterler için çalışmalar gerçekleştirilmelidir.

İkinci aşama olarak: yapılan çalışmalara ait plan, proje, rapor, resim gibi kanıtlayıcı dokümanlar leedonline sistemine girilmeli ve değerlendirmeye gönderilmelidir. Değerlendirme sonucunda alınan puan LEED sertifika seviyesini belirleyecektir. “LEED SILVER sertifikası nedir?” başlığında da belirtildiği üzere, eğer 50 ile 59 aralığında puana sahip olunabilirse LEED Gümüş sertifikası binaya verilmektedir.

LEED dahil tüm yeşil bina sertifikasyon sistemleri farklı branşlara ait içeriklere sahiptir. Sertifikayı veren kuruluş tarafından, bu içeriklerin geneli hakkında bilgi sahibi olduğunu kanıtlayan kişilere LEED uzmanlık belgesi (LEED AP) verilmektedir. Yeşil bina sertifikası için çalışmalara başlamadan önce LEED uzmanı kişilerden danışmanlık hizmeti alınması sürecin doğru ilerlemesine ve hatta sertifikanın alınabilmesine fayda sağlayacaktır.

Soru Sorun

Sorunuz ya da talebiniz ile ilgili en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız. Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.