Sıklıkla Sorulan Sorular

1. LEED ne demek?

LEED, USGBC (United States Green Building Council – Amerikan Yeşil Binalar Konseyi) tarafından oluşturulmuş yeşil binaların derecelendirilmesini sağlayan sertifikasyon sistemidir.

LEED “Leadership in Energy and Environmental Design” cümlesinin baş harflerinin kısaltmadır ve türkçeye “Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik” olarak çevrilmiştir.

2. LEED Sertifikası nedir?

LEED Sertifikası, dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen Çevreye Duyarlı Yapı Sertifikasıdır. LEED Sertifika Sistemi’nin sahip olduğu farklı değerlendirme sistemleri sayesinde, LEED Sertifikası tüm yapı türleri için alınabilmektedir.

Binaların sahip olduğu özelliklere göre, yapılan başvuru sonucunda yeşil bina olduğu GBCI tarafından onaylanan yapı 4 sertifika seviyesinden birisi ile sertifikalandırılır.

LEED sertifikası ile ilgili daha fazla bilgiye LEED sayfasından ulaşabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3. LEED sertifikası nasıl alınır?

LEED sertifikasına, derecelendirme sistemine ait gerekliliklerin sağlandığını gösterir belgelerin GBCI’a sunulması ve bu belgelerin GBCI tarafından kabul edilmesi suretiyle sahip olunur.

Bir binanın her bir kategoride elde ettiği puanları belirlemek üzere; sertifika için başvuran binalar, LEED metodolojisi veya daha sıkı hükümlere sahip ASHRAE/ ANSI/IESNA veya yerel kanunlarca belirlenen teorik altyapı ile karşılaştırılırlar. Başvuru inceleme ve sertifikasyon süreci, proje takımları ile GBCI inceleyicileri arasında yazışma ve iletişim imkanı sunan web tabanlı LEED Online sisteminde yürütülür.

Sertifika yalnızca, projenin LEED gerekliliklerine yönelik üçüncü taraf onayından sorumlu olan GBCI tarafından verilebilir.  LEED sertifika danışmanlığı için danışmanlık sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4. LEED sertifikasının kayıt ve değerlendirme ücretleri ne kadar?

Kayıt ve değerlendirme ücretleri USGBC tarafından belirlenmektedir. Kayıt ücretleri her proje için sabittir. Değerlendirme ücretlerinde ise; tasarım ve inşaat süreçleri ayrı ya da birleştirilmiş olarak 2 farklı seçenek ile belirlenmektedir. Değerlendirme ücretleri, projenin kapalı otopark haricindeki brüt alanına göre hesaplanmaktadır.

5. Ürün ve malzemelere LEED sertifikası alınabilir mi?

LEED Sertifikası yalnızca binalara verilmektedir.

Sertifikasyon kriterleri içerisinde yer alan başlıklarda, çevre dostu ürünlerin kullanımı teşvik edilmekte; binada kullanılacak ürün ve malzemeler için bazı gereklilikler yer almaktadır. Her ürün grubu için değişiklik gösteren bu kriterler için, ilgili projenin danışmanından bilgi alınabilir.

6. LEED AP nedir?

LEED AP (Accredited Professional), GBCI (Green Business Certification Inc.– Yeşil İş Sertifikasyon Kurumu) tarafından LEED Uzmanı olarak kabul edilmiş kişilerdir.

Yeşil Bina Danışmanlığı’nın doğru şekilde yapılabilmesi için Yeşil Bina Uzmanları ile çalışılması tavsiye edilmektedir.

7. LEED AP Sertifikası Nasıl Alınır?

LEED AP Sertifikası GBCI tarafından verilmektedir. LEED AP Sertifikasına sahip olmak için GBCI tarafından yapılan 2 sınavda başarılı olunmalıdır.

İlk sınavda başarılı olunması durumunda “Green Associate” Sertifikası alınmakta olup, LEED AP olabilmek için ikinci sınavda da başarılı olmak gerekmektedir. Sınavlar hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Diğer Bilgiler

LEED sertifikası hakkında diğer bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Aradığınız cevaba ulaşamadınız mı?

LEED hakkında sorularınız için iletişime geçebilirsiniz. En kısa sürede size geri döneceğiz.