LEED Platinum Sertifikası Nedir?

LEED Nedir?

LEED, bina ve iç mekanların çevre dostu ve sürdürülebilirlik kriterlerine göre tasarlandığını, inşa edildiğini veya işletildiğini belgelendiren 3. taraf bir sertifikadır. Yeni ve mevcut binalara LEED sertifikası alınabildiği gibi iç mekanlar için de sertifikalandırma mümkündür. LEED Platinum sertifikası da sertifika seviyelerinden birisidir.

LEED sertifikası hakkında daha fazla bilgiye diğer sayfalardan ulaşabilirsiniz.

LEED PLATINUM Sertifikası Nedir?

LEED yeşil bina sertifikası 4 farklı sertifika seviyesine sahiptir. Sertifika seviyeleri, LEED değerlendirme kriterleri* arasından sağlanan koşullar ile toplanan puanlara göre belirlenmektedir.

*LEED değerlendirme kriterleri toplam 110 puana sahiptir.

LEED Platin sertifika ise kriterler içerisinden 80 ve üzerinde puan toplamış olan binalara verilmektedir. Bir projenin LEED Platinum sertifikasına sahip olabilmesi için öncelikle ön koşulların tamamı sağlanmış olmalı, sonrasında ise 80 puan barajı aşılmalıdır.

LEED sertifikası, toplanan puana göre değişen Yalın Sertifika, Gümüş, Altın ve Platin (Certified, Silver, Gold, Platinum) seviyelerinden oluşmaktadır.

LEED Platinum sertifikası, LEED yeşil bina sertifikaları içerisinde en yüksek puanın alınması gereken seviyedir. Dolayısı ile platin hedefi bulunan projeler saha konumu, proje tasarımı ve şantiye süreçlerini titizlikle planlamalı ve uygulamaya sokmalıdır.

LEED Sertifika Seviyeleri ve sertifika süreci ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

LEED Platin Sertifikası Nasıl Alınır?

LEED PLATİNUM sertifikasının alınması için öncelikle hangi sertifika sisteminin kullanılacağı bilinmelidir. Sertifika sistemine göre LEED kriterleri öğrenilmeli; tasarım, inşaat veya performans sürecinde ilgili kriterler için çalışmalar gerçekleştirilmelidir.

İkinci aşama olarak: yapılan çalışmalara ait plan, proje, rapor, resim gibi kanıtlayıcı dokümanlar leedonline sistemine girilmeli ve değerlendirmeye gönderilmelidir. Değerlendirme sonucunda alınan puan LEED sertifika seviyesini belirleyecektir. “LEED PLATINUM sertifikası nedir?” başlığında da belirtildiği üzere, eğer 80 ve üzerinde puana sahip olunabilirse LEED Platin sertifikası binaya verilmektedir.

LEED dahil tüm yeşil bina sertifikasyon sistemleri farklı branşlara ait içeriklere sahiptir. Sertifikayı veren kuruluş tarafından, bu içeriklerin geneli hakkında bilgi sahibi olduğunu kanıtlayan kişilere LEED uzmanlık belgesi (LEED AP) verilmektedir. Yeşil bina sertifikası için çalışmalara başlamadan önce LEED uzmanı kişilerden danışmanlık hizmeti alınması sürecin doğru ilerlemesine ve hatta sertifikanın alınabilmesine fayda sağlayacaktır.

Soru Sorun

Sorunuz ya da talebiniz ile ilgili en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız. Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.