LEED Sertifikalı Binalar Listesi – 2021

2021 yılında sertifika almaya hak kazanan “LEED Sertifikalı Binalar” listesine aşağıdaki indirme linkinden ulaşabilirsiniz. LEED sertifikalı projeler listesine 2021 yılında 49 proje eklenmiştir ve bu projelerin toplam alanı yaklaşık olarak 750bin metrekaredir.

LEED Sertifikası Alan Binaların Türleri

Sertifika alan 49 projeden 6’sı LEED v2009, 36’sı LEED v4, 7’si ise LEED v4.1 sertifikasyon sistemi altında sertifikalandırılmıştır. LEED v2009 sertifikası alan projeler sisteme 2016 yılı ve öncesinde; LEED v4 sertifikası alan projeler ise 2018 yılı ve sonrasında kayıt edilmiştir.

LEED Sertifikasının Alınma Süresi

Projelerin tasarım ve inşaat süreçleri sertifikasyon sürecine dahildir. Bu nedenle, 2021’de sertifikalandırılan projelerin kayıt tarihleri ile sertifika aldıkları tarih arasında ortalama 3 yıl bulunmaktadır.

LEED sertifikasyon süreci projenin hızı, durdurulması ve öncelikleri gibi konulara göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bir kaç ay içerisinde sertifika alabilen projeler bulunurken, sertifikasyon süreci uzayan binalar da bulunmaktadır. LEED sertifikasyon süreci ile ilgili kısa bilgiler içeren sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

LEED Sertifika Seviyeleri

Türkiye’de sertifika almış tüm projelerin sertifika seviyeleri incelendiğinde en fazla LEED GOLD (LEED ALTIN) sertifikasının alındığı görülmektedir.

2021 yılında da 32 proje LEED GOLD sertifika almıştır. LEED GOLD sertifikayı 9 bina ile LEED CERTIFIED, 6 bina ile LEED PLATINUM ve 2 sertifika ile LEED SILVER sertifika takip etmektedir. Sertifika seviyelerinin koşullarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sertifikalı Binaların Konumları

2021’de sertifika alan projelerin konumlarına bakıldığında, 40 sertifika ile İstanbul en çok LEED sertifikasına sahip projeye sahip il olurken, İstanbul’u 3 proje ile Kocaeli ve 2 sertifika ile Çankırı illeri takip etmektedir. LEED Sertifikalı projelerin konumları aşağıdaki tabloda verilmiştir:

ŞehirSertifika Sayısı
Çankırı2
Erzurum1
İstanbul40
Kocaeli3
Mardin1
Mersin1
Sakarya1
Genel Toplam49

Türkiye’deki LEED Sertifikalı Binalar

2021 yılı da dahil olmak üzere LEED yeşil bina sertifikası alan tüm projelerin detaylı listesine aşağıdaki formu doldurarak ulaşabilirsiniz. Gerekli bilgileri girmeniz durumunda indirme bağlantısı e-posta adresinize otomatik olarak gönderilecektir.

Değerlendirme: 5 / 5.

Soru Sorun

Sorunuz ya da talebiniz ile ilgili en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız. Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.