Türkiye’de LEED Sertifikalı Binalar

LEED Sertifikası

LEED, Türkiye ve Dünyada en çok tercih edilen yeşil bina derecelendirme sistemidir. LEED sertifikalı binalar, mevcut veya yeni yapılar için farklı değerlendirme yöntemlerine uygun olarak ön koşulları ve puan gerekliliklerini sağlamış binalardır. LEED sertifikası ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız. Bu yazıda Türkiye’de LEED sertifikalı binalar ile ilgili bilgilere ve kaynaklarına yer verilmiştir.

LEED Sertifikalı Binalar

İnsanlar vakitlerinin büyük kısmını binalar içerisinde geçirmektedir. Öte yandan enerji tüketiminin önemli bir kısmı da binalar tarafından tüketilmektedir. Gerek insan sağlığı, gerekse de binaların çevreye verdikleri zararların minimuma indirilebilmesi için LEED sertifikalı binalar, ve çevre dostu yeşil bina derecelendirme sistemleri oluşturulmuştur. Günümüzde sürdürülebilirliğe önem veren bir çok firma, ve bu kurumlara iş yapan yükleniciler sürdürülebilirliğin bir parçası olan yeşil bina sertifikalarına daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Dolayısı ile günümüzde geçmişe kıyasla LEED sertifikalı binalar için daha çok talep olmaktadır. Bu makalemizde Türkiye’de sertifika almış ve LEED sertifikası için kayıt yaptırmış projelerin listelerine yer verilmiş ve güncel listelere nereden ulaşabileceğiniz konusunda linkler paylaşılmıştır.

LEED’e kayıt olan ve sertifika alan binalar proje sahibinin onayına göre listelenmektedir. Kayıt aşamasında gizli olarak belirtilen projeler sertifika aldıklarında gizlilikleri kaldırılmaz ise listelerde ve haritalarda yer almamaktadır.

Aşağıdaki haritada bugüne kadar LEED sertifikası almış binaların konumları işaretlenmiştir. Haritadan da görüleceği üzere; İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa illeri ve çevresinde LEED sertifikası almış binalar bulunmaktadır.

Bazı projeler henüz harita üzerinde konumlandırılmadığı için eksiklikler bulunmaktadır.

Türkiye’de LEED Sertifikalı Binalar

Aşağıdaki haritada ise Türkiye’de yer alan ve LEED sertifikası almak için sertifikasyon sistemine kayıt edilmiş; tasarım, inşaat veya sertifikasyon sürecinde bulunan, yani henüz sertifika almamış binaların konumlarına yer verilmiştir. LEED sertifikalı binalar haritasındaki dağılımın bir benzeri kayıtlı projeler için de geçerlidir: LEED sertifikası için kayıt olmuş projeler çoğunlukla İstanbul, İzmir, Ankara illeri ve çevresinde bulunmaktadır.

Türkiye’de LEED Sertifikasına Kayıtlı Projeler

LEED Sertifikalı Projelerin Listesi

Türkiye’de Temmuz 2020 itibari ile LEED Sertifikası alan projelerin, sertifika aldıkları tarihlere göre sıralaması aşağıdaki listede verilmiştir.

2020 yılında Türkiye’de toplam 42 bina LEED sertifikası almıştır. 2020’de LEED Sertifikası alan projeler için hazırladığımız sayfayı ziyaret edebilir, proje listesini indirebilirsiniz. Bu projelerin toplam alanı yaklaşık 3 milyon metrekaredir.

Sertifikalı Projeler Listesini İndirin

AECO tarafından hazırlanan Excel listesini indirmek için aşağıdaki butondan ulaşacağınız formu doldurabilirsiniz. Excel listesinde, USGBC tarafından sertifika aldığı belirtilen tüm projelere detayları ile ulaşabilirsiniz.

Türkiye ve Dünyada LEED sertifikası alan binalara LEED sertifikasını oluşturan kurum olan USGBC’nin web sitesinden de ulaşılabilmektedir. LEED sertifikası USGBC tarafından oluşturulmuş ve GBCI tarafından verilen 3. taraf derecelendirme sistemi olarak tanımlanmaktadır.

Yukarıdaki listeye ve haritalara gbig.org web sitesinden ulaşılabilmektedir. Bu yazıda yer alan bilgilerin kaynağı için tıklayınız.

LEED Danışmanlığı

LEED yeşil bina danışmanlık hizmeti için AECO ile iletişime geçebilir, LEED danışmanlık teklifi talep edebilirsiniz.

Değerlendirme: 5 / 5.

Soru Sorun

Sorunuz ya da talebiniz ile ilgili en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız. Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.