LEED Sertifikalı Binalar Listesi – 2020

2020 yılında sertifika almaya hak kazanan “LEED Sertifikalı Binalar” listesine aşağıdaki indirme linkinden ulaşabilirsiniz. LEED sertifikalı projeler listesine 2020 yılında 42 proje eklenmiştir ve bu projelerin toplam alanı yaklaşık olarak 3 milyon metrekaredir.

LEED Sertifikası Alan Binaların Türleri

Sertifika alan 42 projeden 28’i LEED v2009, 14’ü ise LEED v4 sertifikasyon sistemi altında sertifikalandırılmıştır. LEED v2009 sertifikası alan projeler sisteme 2016 yılı ve öncesinde; LEED v4 sertifikası alan projeler ise 2017 yılı ve sonrasında kayıt edilmiştir.

LEED Sertifikasının Alınma Süresi

Projelerin tasarım ve inşaat süreçleri sertifikasyon sürecine dahildir. Bu nedenle, 2020’de sertifikalandırılan projelerin kayıt tarihleri ile sertifika aldıkları tarih arasında ortalama 3 yıl 10 ay bulunmaktadır.

LEED sertifikasyon süreci projenin hızı, durdurulması ve öncelikleri gibi konulara göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bir kaç ay içerisinde sertifika alabilen projeler bulunurken, sertifikasyon süreci uzayan binalar da bulunmaktadır. LEED sertifikasyon süreci ile ilgili kısa bilgiler içeren sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

LEED Sertifika Seviyeleri

Türkiye’de sertifika almış tüm projelerin sertifika seviyeleri incelendiğinde en fazla LEED GOLD (LEED ALTIN) sertifikasının alındığı görülmektedir.

Türkiye'de LEED Sertifikası Almış Binaların Sertifika Seviyeleri

2020 yılında da 30 proje LEED GOLD sertifika almıştır. LEED Altın sertifikayı 5 bina ile Platinum, 4 bina ile Gümüş ve 3 sertifika ile Yalın sertifika takip etmektedir. Sertifika seviyelerinin koşullarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sertifikalı Binaların Konumları

2020’de sertifika alan projelerin konumlarına bakıldığında, 28 sertifika ile İstanbul en çok LEED sertifikasına sahip projeye sahip il olurken, İstanbul’u 5 proje ile Ankara ve ikişer sertifika ile Adana ve Kocaeli illeri takip etmektedir. LEED Sertifikalı projelerin konumları aşağıdaki tabloda verilmiştir:

ŞehirSertifika Sayısı
Adana2
Ankara5
Bursa1
Eskişehir1
İstanbul28
İzmir1
Kocaeli2
Şanlıurfa1
Sivas1
Genel Toplam42

Türkiye’deki LEED Sertifikalı Binalar

2020 yılında LEED yeşil bina sertifikası alan projelerin detaylı listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Gerekli bilgileri girmeniz durumunda indirme bağlantısı e-posta adresinize otomatik olarak gönderilecektir. İndirmede sorun yaşamanız durumunda bizimle iletişime geçiniz.

LEED Sertifikalı Projeler Listesi - 2020

İndirme Bağlantısı Al

Dosyanın Gönderileceği E-posta Adresini Giriniz

Gizlilik Politikasını okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

Değerlendirme: 4.5 / 5.

Bir cevap yazın

Soru Sorun

Sorunuz ya da talebiniz ile ilgili en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız. Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.